WIAA Playoffs :: Regional Finals |
Division 1 |
Eau Claire Memorial Sectional
(9) Hudson 5
(1) Eau Claire North 8
(5) Wisconsin Rapids Lincoln 3
(4) River Falls 2
(6) Chippewa Falls 1
(3) Eau Claire Memorial 9
(7) New Richmond 2
(2) Stevens Point 3 |
Division 2 |
Viroqua Sectional
Regional
(4) Northwestern 2
(2) Hayward 6
(Thursday, 5/31)
Regional
Regional Semifinal
(4) Osceola 3
(1) Prescott 4
(Thursday, 5/31)
--------------------------------
Regional Final
(3) Ellsworth at
(1) Prescott
(Friday, 6/1)
--------------------------------
Regional
(4) Black River Falls 2
(2) G-E-T 7
(Thursday, 5/31)
Regional
(2) Viroqua 0
(1) Wisconsin Dells 4
(Wednesday, 5/30) |
Division 3 |
Chippewa Falls Sectional
Regional
Regional Semifinal
(4) Luck / Frederic 0
(1) Webster 10
(Thursday, 5/31)
--------------------------------
Regional Final
(2) Cumberland at
(1) Webster
(Friday, 6/1)
--------------------------------
Regional
(2) Chequamegon 9
(1) Phillips 0
(Wednesday, 5/30)
Regional
(3) Elk Mound 10
(1) Eau Claire Regis 1
(Thursday, 5/31)
Regional
(4) Stanley - Boyd 5
(2) Mondovi 6
(Thursday, 5/31)
--------------------------------
Aquinas Sectional
Regional
(2) Aquinas 1
(1) Osseo - Fairchild 3
(Thursday, 5/31)
Regional
(2) Fennimore 1
(1) Prairie du Chien 9
(Wednesday, 5/30) |
Division 4 |
Shell Lake Sectional
Regional
(3) Shell Lake 6
(1) Northwood 7 (F-9 inn.)
(Thursday, 5/31)
Regional
(2) Washburn 5
(1) Butternut / Mercer 6
(Thursday, 5/31)
Regional
(2) Clear Lake 0
(1) Eau Claire Immanuel 10
(Thursday, 5/31)
Regional
(3) Thorp 7
(1) Gilman 2
(Wednesday, 5/30)
--------------------------------
Royall Sectional
Regional
(2) Bangor 2
(1) Independence / Gilmanton 12
(Thursday, 5/31)
Regional
(2) Hillsboro 3
(1) Royall 4
(Thursday, 5/31) |
|
WIAA Playoffs :: Sectionals |
Division 1 |
Stevens Point Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(5) Superior 1
(1) Stevens Point 6
(Tues. 5/29)
(3) Chippewa Falls 7
(2) Marshfield 2
(Tues. 5/29) |
(1) Stevens Point 1
(3) Chippewa Falls 4
(Thurs. 5/31) |
Kaukauna Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Appleton North 13
(1) Pulaski 6
(Tues. 5/29)
(3) Ashwaubenon 1
(2) Green Bay Preble 4
(Tues. 5/29) |
(4) Appleton North 3
(2) Green Bay Preble 0
(Thurs. 5/31) |
Baraboo Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Verona Area 1
(1) Sun Prairie 10
(Tues. 5/29)
(10) Monona Grove 0
(3) Holmen 10
(Tues. 5/29) |
(1) Sun Prairie 10
(3) Holmen 0
(Thurs. 5/31) |
Watertown Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(8) Fond du Lac 3
(4) Oshkosh West 7
(Tues. 5/29)
(3) Beaver Dam 1
(2) Slinger 6
(Tues. 5/29) |
(4) Oshkosh West 1
(2) Slinger 3
(Thurs. 5/31) |
Wilmot Union Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Westosha Central 3
(1) Wilmot Union 0 (F-10 inn.)
(Tues. 5/29)
(6) Elkhorn Area 6
(2) Burlington 7 (F-8 inn.)
(Tues. 5/29) |
(4) Westosha Central 4
(2) Burlington 6
(Thurs. 5/31) |
West Allis Nathan Hale Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(5) Wauwatosa East 0
(1) Arrowhead 8
(Tues. 5/29)
(6) Hamilton 1
(2) Waukesha North 6
(Tues. 5/29) |
(1) Arrowhead 0
(2) Waukesha North 1
(Thurs. 5/31) |
Germantown Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Divine Savior Holy Angels 0
(1) Menomonee Falls 11
(Tues. 5/29)
(6) Homestead 6
(2) Nicolet 8
(Tues. 5/29) |
(1) Menomonee Falls 9
(2) Nicolet 6
(Thurs. 5/31) |
Kenosha Bradford Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(8) Muskego 7
(4) Franklin 2
(Tues. 5/29)
(3) Kenosha Bradford / Reuther 2
(2) Oak Creek 9
(Tues. 5/29) |
(8) Muskego 0
(2) Oak Creek 7
(Thurs. 5/31) |
|
Division 2 |
Baldwin - Woodville Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Baldwin - Woodville 12
(1) Ellsworth 2
(Tues. 5/29)
(2) Merrill 1
(1) Mosinee 5
(Tues. 5/29) |
(2) Baldwin - Woodville 1
(1) Mosinee 2
(Thurs. 5/31) |
Wrightstown Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Winneconne 1
(1) Freedom 0
(Tues. 5/29)
(4) Denmark 4
(2) West De Pere 3
(Tues. 5/29) |
(2) Winneconne 7
(4) Denmark 8
(Thurs. 5/31) |
McFarland Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Portage 3
(1) McFarland 1
(Tues. 5/29)
(5) Delavan - Darien 3
(2) Monroe 2
(Tues. 5/29) |
(2) Portage 2
(5) Delavan - Darien 1
(Thurs. 5/31) |
Waupun Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Waupun 1
(1) Kewaskum 2
(Tues. 5/29)
(2) Whitnall 11
(1) New Berlin West 4
(Tues. 5/29) |
(1) Kewaskum 0
(2) Whitnall 2
(Thurs. 5/31) |
|
Division 3 |
Cumberland Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Amery 8
(2) Northwestern 7 (F-8 inn.)
(Thurs. 5/31)
(2) Altoona 6
(1) Prescott 11
(Tues. 5/29) |
(4) Amery vs.
(1) Prescott
(Fri. 6/1 :: 3:00pm)
(at Cumberland) |
Chilton Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Tomahawk 4
(1) Oconto 3 (F-10 inn.)
(Tues. 5/29)
(3) Southern Door 4
(1) Brillion 5 (F-8 inn.)
(Tues. 5/29) |
(2) Tomahawk 2
(1) Brillion 0
(Thurs. 5/31) |
Poynette Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(7) Arcadia 9
(1) Dodgeville 10
(Tues. 5/29)
(at Wilson Park)
(3) Marshall 4
(1) Poynette 5
(Tues. 5/29) |
(1) Dodgeville 1
(1) Poynette 3
(Thurs. 5/31) |
Laconia Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Westfield Area 7
(3) Random Lake 0
(Tues. 5/29)
(3) Lake Country Lutheran 0
(1) Kettle Moraine Lutheran 4
(Tues. 5/29) |
(4) Westfield Area 6
(1) Kettle Moraine Lutheran 5
(F-8 inn.)
(Thurs. 5/31) |
|
Division 4 |
Shell Lake Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Chequamegon 2
(1) Grantsburg 6
(Tues. 5/29)
(3) Eau Claire Regis 2
(1) Thorp 12
(Tues. 5/29) |
(1) Grantsburg 6
(1) Thorp 13
(Thurs. 5/31) |
St. Mary Catholic Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Coleman 0
(1) Weyauwega - Fremont 6
(Tues. 5/29)
(4) Manitowoc Lutheran 11
(2) Algoma 2
(Tues. 5/29) |
(1) Weyauwega - Fremont 3
(4) Manitowoc Lutheran 2
(Thurs. 5/31) |
Markesan Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(4) Spencer 5
(2) Luther 4
(Tues. 5/29)
(2) Marathon 2
(1) Pacelli 13
(Tues. 5/29) |
(4) Spencer 0
(1) Pacelli 1
(Thurs. 5/31) |
Horicon Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Wisconsin Heights 5
(1) Mineral Point 8
(Tues. 5/29)
(2) Johnson Creek 3
(1) Horicon 4
(Tues. 5/29) |
(1) Mineral Point 0
(1) Horicon 13
(Thurs. 5/31) |
|
Division 5 |
Gilman Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Greenwood 5
(1) McDonell 8
(Tues. 5/29)
(2) Hurley 6
(1) Drummond 7
(Tues. 5/29) |
(1) McDonell 2
(1) Drummond 1
(Thurs. 5/31) |
Almond - Bancroft Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Tri - County 0
(1) Assumption 10
(Tues. 5/29)
(4) Wausaukee 11
(2) St. Thomas Aquinas / Lena 1
(Tues. 5/29) |
(1) Assumption 8
(4) Wausaukee 1
(Thurs. 5/31) |
Royall Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Pepin / Alma 3
(1) Blair - Taylor 10
(Tues. 5/29)
(2) Wauzeka - Steuben 0
(1) Seneca 5
(Tues. 5/29) |
(1) Blair - Taylor 4
(1) Seneca 1
(Thurs. 5/31) |
Oakfield Sectional |
Sectional Semifinals |
Sectional Final |
(2) Highland 5
(1) Belmont 0
(Tues. 5/29)
(2) Catholic Central 4
(1) Oakfield 5
(Tues. 5/29) |
(2) Highland 1
(1) Oakfield 10
(Thurs. 5/31) |
|
|